Breaking News
Home » Ahwahnee » Local Schools Take Top Honors In County Competition
North Fork 7th and 8th grade champs!

Local Schools Take Top Honors In County Competition

North Fork 7th Team: Moises Agundez, Lauren Bryant, Thor Goodman, Ryan Hough, Vincent Mellana, Kaia Owen, Jeremiah Stott, Josiah Waltner

North Fork 7th Team: Moises Agundez, Lauren Bryant, Thor Goodman, Ryan Hough, Vincent Mellana, Kaia Owen, Jeremiah Stott, Josiah Waltner

COUNTY — The 2016 Madera County Academic Pentathlon culminated with the Super Quiz and Awards Ceremony on Thursday, Mar. 10, naming North Fork School this year’s champion in both the 7th and 8th grade competitions.

The North Fork 7th grade team included Moises Agundez, Lauren Bryant, Thor Goodman, Ryan Hough, Vincent Mellana, Kaia Owen, Jeremiah Stott, and Josiah Waltner.

The North Fork 8th grade team included Hunter Ahrens, Joshua Barba, Alexia Berry, Orion Cicoletti, Jayci Coon, Isaiah Gibson, Kai Hansen, Luna Moreno, and Kathryn Odgers.

Their coaches were Katie Kelly and Carrie Waltner.

More than 200 students participated in this the five-event academic competition, held on Mar. 5 and ending on Mar. 10.  Students competed in the areas of fine arts, literature, science, social science and speech.  This year’s topic was India.

Coarsegold Elementary School came in second place in the 7th grade competition and Wasuma School placed third.  Mountain Home School Charter came in second in the 8th grade competition and Rivergold Elementary School placed third.

Coarsegold Elementary School received first place in the 7th grade Super Quiz competition.  North Fork Elementary School placed first in the 8th grade competition.  Thomas Jefferson Middle School came in second in the 7th grade competition and North Fork Elementary School and Rivergold Elementary School tied for third place.  In 8th grade competition, Mountain Home School Charter came in second place and Spring Valley School placed third

“We are so proud of Madera County’s middle school students,” said Dianna Marsh, Assistant Superintendent, Madera County Office of Education.

“This year’s competition was fierce and these students handled it with exceptional sportsmanship, team spirit and dedication. We are so fortunate to have such wonderful support from our community and districts for student academic events.”

Each team consisted of up to nine students per team.  Students had to compete in all five events.  Teams had been practicing for this event since November.

Seventh grade winners included:

Fine Arts:       

Lexey Jenkins                         Wasuma                                             Gold

Gabrielle Miller                       Coarsegold Elementary                       Silver

Jeremiah Stott                         North Fork Elementary                       Bronze

Literature:      

Sydney Reardon                     Wilson Middle                                    Gold

Simranjit Kaur                         Thomas Jefferson Middle                   Silver

Lauren Bryant                         North Fork Elementary                       Bronze

Social Science:  

Josiah Waltner                      North Fork Elementary                       Gold

Gabrielle Miller                       Coarsegold Elementary                       Silver

Sukhvir Singh                         Martin Luther King, Jr. Middle          Bronze

Science:     

Josiah Waltner                         North Fork Elementary                       Gold

Geraldine Perez                       Wilson Middle                                    Silver

Gwen Burnett                         Rivergold Elementary                         Silver

Gabrielle Miller                       Coarsegold Elementary                       Silver

Ava Miller                               Coarsegold Elementary                       Silver

Nicolas Guynn                        Coarsegold Elementary                       Bronze

Emma Hussey                         Coarsegold Elementary                       Bronze

Speech:       

Aaliyah Razvi                         Ranchos Middle                                  Gold

Lexey Jenkins                         Wasuma                                              Silver

Hahna Song                            Wilson Middle                                    Bronze

 

Eighth grader winners included:

Fine Arts:     

Kai Hansen                             North Fork Elementary                       Gold

Yeilen Fernandez-Ortiz          Sherman Thomas Charter                    Silver

Zach Griffin                            Thomas Jefferson Middle                   Bronze

Josh Johnson                           Mountain Home Charter                     Bronze

Literature:      

Abigail Lodge                         Mountain Home Charter                     Gold

Luna Moreno                          North Fork Elementary                       Silver

Zach Griffin                            Thomas Jefferson Middle                   Bronze

Science:          

Abigail Lodge                         Mountain Home Charter                     Gold

Josh Johnson                           Mountain Home Charter                     Silver

Cambria Williams                    Rivergold Elementary                         Bronze

Social Science: 

Kai Hansen                           North Fork Elementary                       Gold

Abigail Lodge                         Mountain Home Charter                     Silver

Bhartinder Singh                     Ahwahnee Middle                              Silver

Michelle Vasquez                    Thomas Jefferson Middle                   Bronze

Benjamin Hernandez              Ahwahnee Middle                              Bronze

Speech:          

Riley Luce                               Rivergold Elementary                         Gold

Rachel Baker                           Coarsegold Elementary                       Silver

McKenna Egan                       Ranchos Middle                                  Bronze

 

Leave a Reply

Sierra News Online

Sierra News Online